Віртуалізація — це логічне об’єднання обчислювальних ресурсів у єдиний пул з подальшим абстрагуванням їх від фізичного обладнання. Всі платформи віртуалізації на програмному рівні імітують фізичні ресурси (процесорну потужність, пам’ять, дисковий накопичувач) і дозволяють запускати на них віртуальні машини з власними ОС, при тому що їх можуть бути десятки в межах одного фізичного сервера. Розглянемо, як працює віртуалізація та зробимо стислий огляд систем віртуалізації, що представлені на ринку.
Принцип роботи віртуалізації
Ядром платформи віртуалізації є гіпервізор. Він виконує роль посередника між фізичним обладнанням та віртуальним пулом ресурсів, контролюючи при цьому розподіл фізичних ресурсів між віртуальними машинами. Гіпервізор разом з додатковими утилітами, засобами розгортання та інструментами для керування віртуальними машинами утворюють платформу віртуалізації.
Чим відрізняється традиційна архітектура від віртуальної:
Переваги віртуалізації
Виділимо основні переваги віртуалізації з погляду бізнесу:
- оптимізація використання фізичних ресурсів та, як наслідок, витрат;
- підвищення рівня автоматизації бізнес-процесів;
- підвищення адаптивності та масштабованості інфраструктури;
- просте відновлення віртуальних машин у разі збою.
Якщо віртуалізація ресурсів використовується на стороні провайдера, бізнес може додатково скоротити витрати на адміністрування своєї IT-інфраструктури. А постачальники програмного забезпечення обирають рішення для віртуалізації для розробки програмного забезпечення та подальшого тестування за їхню гнучкість.
Розглянемо, які платформи набули найбільшого поширення на нашому ринку.
Microsoft Hyper-V
Цей продукт є складовою величезної екосистеми Microsoft з усіма її перевагами — наприклад, дозволяє запускати кілька ОС у вигляді віртуальних машин у Windows-середовищі. За замовчуванням Hyper-V входить до складу Windows 10 Pro і Windows Server (2019 і 2022) і одночасно може працювати з Linux-системами (Debian, Ubuntu і CentOS) з деякими обмеженнями. Це ідеальне рішення для створення віртуального середовища: дозволяє будувати багаторівневу систему, сумісну з великим списком апаратних рішень, підтримує встановлення віртуальних робочих столів.
Переваги: доступна цінова політика, широка апаратна сумісність, простий інтерфейс адміністрування, стабільна робота, гнучка настройка.
VMware
Компанія розробляє засоби віртуалізації для Enterprise-сегмента, що цінує гнучкість, стабільність та функціональність. Найпопулярніші продукти: vSphere, vCenter Server, NSX Data Center та Horizon. Платформа дозволяє одночасно використовувати кілька застосунків у різних ОС, підтримує ОС Windows, Linux, Solaris та FreeBSD, інтеграцію зі стороннім ПЗ та ряд функцій, які значно підвищують зручність та продуктивність роботи — наприклад, балансування навантаження. Багато функцій, властиві платформам віртуалізації, першими з’являються саме у VMware.
Переваги: висока функціональність (один із лідерів ринку віртуалізації), швидкість розгортання, відмовостійкість, продуктивність, простота встановлення та налаштування.
Як виглядає віртуалізація на прикладі рішення VMware:
«Сьогодні компанія Colobridge у своїх публічних хмарах використовує віртуалізацію на базі продуктів Microsoft Hyper-V та VMware Vsphere. Вибір саме цих вендорів обумовлений їхніми лідерськими позиціями на ринку віртуалізації в корпоративному сегменті, якістю та широкою функціональністю. Найчастіше вибір того чи іншого рішення залежить від багатьох факторів, але основними досі залишаються такі:
1. Ціна: у разі використання замовником Microsoft-інфраструктури компонент віртуалізації буде вже включений у вартість операційної системи Windows Server. У такій самій інфраструктурі Windows-серверів за віртуалізацію VMware доведеться доплачувати окремо. Таким чином, якщо технічна сторона реалізації не принципова, рішення на базі продуктів Microsoft завжди буде дешевшим за аналогічне на VMware.
2. Технічна сторона питання та звичка: Якщо замовник на своєму майданчику використовував VMware багато років, звик до неї, потребує її особливих функцій — у такому разі його вибір буде очевидним. Організувати міграцію в рамках однієї платформи віртуалізації завжди набагато простіше і в рази швидше».
Citrix (Xen)
Рішення корпоративного рівня з відкритим кодом існує, зокрема, у безкоштовній версії. Підтримує розширені функції віртуалізації, роботу з хмарами, що гіпермасштабуються, системами віртуалізації VMware vSphere і Microsoft Hyper-V, а також з усіма популярними ОС: Windows, GNU/Linux, FreeBSD, MiniOS, NetBSD, Solaris.
Переваги: гарна масштабованість, спрощене керування та вбудована перевірка на сумісність програм.
OpenVZ
Високопродуктивна система віртуалізації лише на рівні операційної системи. Рішення створено на ядрі Linux і підтримує лише відповідні гостьові дистрибутиви.
Переваги: точна емуляція фізичного сервера, динамічне управління ресурсами, продуктивність, простота адміністрування.
Virtuozzo
Це рішення для віртуалізації ресурсів фізичних серверів частково реалізовано на відкритому вихідному коді попередньої платформи. Підтримує такі ОС як Fedora, RHEL, Centos, Debian, OpenSUSE, Ubuntu. FreeBSD та всі популярні модулі ядра контейнера. Система, орієнтована перш за все на малий та середній бізнес, відрізняється простотою та доступністю використання.
Переваги: контроль VPS у реальному часі без перезавантажень, продумана система кешування, розгортання великої кількості віртуальних машин на фізичному обладнанні.
KVM
Продукт з відкритим вихідним кодом для віртуалізації в середовищі Linux, одне з найвідоміших рішень як альтернатива комерційним продуктам. Ця платформа постійно розвивається та пропонує великі можливості для кастомізації. Функціональність рішення робить його популярним серед розробників ПЗ.
Переваги: високий рівень приватності, встановлення власної ОС, незалежність ресурсів один відд одного.
Як виглядають 8 найпопулярніших програмних рішень для серверної віртуалізації за версією PeerSpot:
Як вибрати платформу для віртуалізації
Обираючи відповідне рішення для віртуалізації, враховують такі моменти:
Операційна система. Орієнтуйтеся на те, що платформа повинна підтримувати одну або одразу кілька ОС, які будуть потрібні в роботі.
Масштабованість. Попередньо оцініть, яку кількість одночасно запущених віртуальних машин підтримує платформа віртуалізації, і зіставте це число з вашими потребами сьогодні та в найближчому майбутньому.
Економічність. Запам’ятайте: що менше пам’яті споживає система у процесі роботи, то більше її залишиться під решту завдань (які є більш пріоритетними).Вартість. Якщо у вас невелика компанія та помірні вимоги до функціональності, з високою ймовірністю вам підійде open source-рішення для віртуалізації. Водночас корпорації готові платити за додаткові можливості, стабільність та гнучкість системи, тому вибирають продукти Enterprise-сегмента.
Висновок
Консолідація ресурсів, яку забезпечує технологія віртуалізації та, власне, платформа віртуалізації, відіграє велику роль для бізнесу. Запускаючи на одному фізичному сервері велику кількість віртуальних машин, можна зробити інфраструктуру більш адаптивною, гнучко балансувати навантаження між різними застосунками та в цілому сприяти скороченню витрат на IT.Отримати консультацію щодо вибору оптимальної платформи віртуалізації можна у фахівців компанії Colobridge. Зараз ми пропонуємо рішення від лідерів ринку віртуалізації для корпоративного сегмента: Microsoft Hyper-V та VMware Vsphere.