Тренд на міграцію в публічні хмари активізувався у 2020 році та відтоді не збирається зменшувати обертів. Більш того, всі ключові консалтингові компанії відзначають зростання витрат на перенесення даних у хмару та збереження цієї тенденції принаймні протягом найближчих трьох років. Водночас масовий перехід у хмари дозволив виявити деякі спільні для більшості компаній проблеми та змусив шукати шляхи їх вирішення. Ми вивчили, що про це говорять у McKinsey, Forrester та IDC.
- McKinsey: «Бізнес усвідомлює цінність міграції робочих навантажень у хмару, але досі припускається багатьох помилок»
- Forrester: «Максимум переваг від міграції в хмару отримують більш зрілі компанії»
- IDC: «Обираючи стратегію міграції до публічних хмар, слід спиратися на досвід лідерів галузі»
- MarketsandMarkets: «Бізнес прагне до хмар з можливості швидкого впровадження ІІ-проектів, але процес гальмують проблеми безпеки та прив’язки до одного постачальника»
- Динаміка ринку
- Проблеми безпеки зберігання даних
- Проблеми прив’язки до одного постачальника
- Найважливіше про перенесення локальних віртуальних машин до публічної хмари — уроки від лідерів галузі
McKinsey: «Бізнес усвідомлює цінність міграції робочих навантажень у хмару, але досі припускається багатьох помилок»
У найближчі три роки глобальні витрати на перенесення даних у хмару сягнуть $100 млрд.
Бізнес прагне більш ефективно використовувати публічні хмари, але часто не може досягти успіху, тому що стикається з проблемами у процесі міграції даних та на пізніших етапах. Очікується, що до 2024 року більшість компаній витрачатиме на оплату IaaS, PaaS або SaaS до 80% бюджету, закладеного на розміщення IT-ресурсів. Однак для цього будуть потрібні певні зусилля з боку самого бізнесу та постачальників хмарних технологій.
Бізнес-цінність міграції в хмару — $1 трлн у глобальному обчисленні
Пандемію COVID-19 часто називають фактором, що значно прискорив темпи цифровізації бізнесу. Однак ще важливішим каталізатором став $1 трлн — це сумарна бізнес-цінність, яку потенційно можна отримати коштом впровадження хмарних технологій. І поки одні компанії все ще не готові зробити хмари своєю конкурентною перевагою, інші втрачають час та гроші через низьку якість організації міграції.
Опитування McKinsey, в якому взяли участь майже 450 директорів з інформаційних технологій та особи, що відповідальні за прийняття рішень у галузі IT, показало, що частина компаній перемістила більшу частину робочих навантажень у хмару вчасно і не виходячи за рамки бюджету.
Витрати на розміщення IT-навантажень у хмарі продовжують зростати
З 2019 до 2021 року бізнес переніс близько 45% своїх витрат на IT в хмару. Майже дві третини (65%) опитаних керівників повідомляли, що їхні компанії збільшили свої хмарні бюджети під час пандемії, а 55% — що розмістили більше робочих навантажень у хмарі, ніж планували спочатку. В абсолютній більшості випадків «хмарна історія» довела свою ефективність на практиці, тому ще 40% компаній планують прискорити темпи міграції до публічних хмар у майбутньому.
До 2024 середньостатистична компанія витрачатиме на хмарні продукти до 80% свого бюджету, виділеного на розміщення робочих навантажень.
Очікується, що з 2021 по 2024 роки у публічній хмарі витрати на розміщення вертикально-масштабованих додатків (управління складом у роздрібній торгівлі, управління корпоративними ризиками в банківській сфері та іншими) щороку зростатимуть більш ніж на 40% порівняно з витратами на розміщення горизонтально-масштабованих програм (наприклад, платформи для взаємодії з клієнтами). А компанії у сфері охорони здоров’я та виробництва планують витрачати приблизно вдвічі більше на вертикальні програми, ніж на горизонтальні.
Помилки під час міграції в хмару завдають бізнесу відчутних матеріальних збитків
Попри те, що компанії переносять дедалі більше робочих навантажень в публічну хмару, помилки в міграції, як і раніше, призводять до невиправданого зростання матеріальних витрат. За даними McKinsey, середньостатистична компанія щорічно витрачає на міграцію в хмару на 14% більше запланованого, а 38% організацій зіткнулися з тим, що перенесення даних на cloud-платформу зайняло як мінімум на 25% більше часу, ніж планувалося спочатку.
У світових підрахунках підвищення витрат на 14% виражається в сотнях мільярдів доларів. Якщо не контролювати витрати в цьому напрямку, протягом трьох років вартість компаній, що зіткнулися з цією проблемою, може скоротитися більш як на $500 млрд!
Важливість IT-експертизи щодо міграції на хмарні платформи
Більшість компаній до 35% своїх потреб в управлінні хмарними ресурсами задовольняють коштом залучення штатних IT-фахівців. Проте їхня частка зросте до 50% вже 2024 року. Це означає, що бізнес по всьому світу найближчим часом прагнутиме найняти або перекваліфікувати не менше 1 млн експертів у хмарних обчисленнях. Підвищений попит, мабуть, викличе ще більший дефіцит персоналу з відповідними скілами. Частково вирішити цю проблему можна залученням системних інтеграторів.
У той час як більшість компаній вирішують проблеми з хмарною міграцією, що зайняла часу більш ніж заплановано, близько 15% компаній із загальної вибірки успішно перенесли більш ніж 60% своїх витрат на розміщення бізнес-навантажень в хмару й зробили це в спрогнозовані терміни.
Аналіз показав, що серед тих, хто досяг успіху в питаннях міграції на cloud-платформи, на 32% частіше зустрічаються активно залучені до процесу керівники. У них на 9% більше шансів розробити детальну дорожню карту міграції та на 57% — найняти фахівців з необхідними навичками.
Forrester: «Максимум переваг від міграції в хмару отримують більш зрілі компанії»
У 2020 році компанія Forrester Consulting підготувала звіт «Стан ринку міграції до публічних хмар». Згідно з ним багато технологічних лідерів вже перенесли в хмару більшість додатків і робочих навантажень. Майже дві третини (63%) компаній планували збільшити кількість сервісів у хмарі протягом найближчих 12 місяців.
Ключові інсайти на основі опитування Forrester Consulting
- Міграція в хмару оптимізує бізнес-процеси: 78% опитаних відзначають стабільну роботу або підвищення продуктивності додатків після їх нещодавнього перенесення в хмару.
- Постачальники хмарних послуг стають ключовими партнерами та гарантами успішної міграції. При виборі провайдера звертають увагу на простоту використання їх продуктів, функціональність, безпеку, відповідність вимогам бізнесу та якість техпідтримки.
- Зрілі компанії стикаються з проблемами до, у процесі та після міграції, тому потребують підтримки, у тому числі після перенесення даних на віртуальні потужності.
У міру «дорослішання» компанії зростає потреба у постміграційній підтримці
Бізнес продовжує переносити в хмару ті ж програми, що й раніше: пакети розробки ПЗ, бази даних, внутрішні сервіси та платформи для взаємодії з клієнтами. Багато компаній покладаються на професійну допомогу ззовні та інструменти, що полегшують процес перенесення даних. При цьому зовнішня підтримка поширюється, зокрема, на проміжні та пізніші етапи міграції.
78% cloud-провайдерів стверджують, що тренд на міграцію у хмару зміцнила пандемія COVID-19.
Опитування:
З якою метою ви залучали зовнішніх консультантів у процесі міграції у хмару?
- 44 % Дізнатися більше про витрати, ризики та переваги, пов’язані з використанням хмарних обчислень.
- 42% Почати більш тісно співпрацювати з постачальником хмарних послуг як стратегічним/діловим партнером.
- 41 % Визначитись із переліком робочих навантажень для перенесення в публічну хмару.
- 41% Виділити додатковий час на керування змінами, що дозволяють отримати максимум користі від міграції у хмару.
- 39% Інвестувати в інструменти, за допомогою яких можна оцінити зміну продуктивності робочих навантажень в хмарі.
Що менше часу займає міграція в хмару, то вище ризики зіткнутися з проблемами на пізніх етапах
У 2020 році організації зіткнулися зі складнощами, пов’язаними з розробкою стратегії міграції, нестачею навичок та засобів забезпечення безпеки на ранніх етапах міграції. Тепер, коли фактів міграції у хмару побільшало, а сам процес перенесення даних прискорився, проблеми на проміжних та пізніх етапах стали помітнішими. До 41% компаній стикаються з проблемами оптимізації додатків у хмарі після міграції, а ще 38% при перенесенні в хмару робочих навантажень. У зв’язку з цим ЛПР (особи, що приймають рішення) приділяють все більше уваги проміжним та пізнім етапам міграції, щоб забезпечити успіх операції. Вони впевнені в необхідності більш тісно співпрацювати з хмарними провайдерами як стратегічні партнери не тільки щодо міграції та бізнесу в цілому.
Опитування:
З якими труднощами ви зіткнулися під час міграції даних до публічної хмари?
- 41% Оптимізація додатків в хмарі після міграції
- 38% Проблеми з продуктивністю під час перенесення робочих навантажень в хмару
- 37% Витрати, пов’язані з міграцією (включно з консультаційними послугами чи послугами підтримки)
- 35% Швидкість виконання міграції
- 34% Навчання наявного персоналу роботі з хмарними сервісами
- 33% Визначення відповідних робочих навантажень для запуску у загальнодоступній хмарі
- 33% Проблеми підтримки перенесених у хмару робочих навантажень
Міграція в хмару дає великі переваги для ІТ та бізнесу
Багато компаній успішно вирішують проблеми міграції в хмару та продовжують оптимізувати цю процедуру. До 80% організацій відзначають підвищення швидкості розробки та доставлення застосунків завдяки нещодавній міграції у хмару, а 78% — стабільну чи покращену роботу додатків/робочих навантажень після нещодавньої міграції в хмару. Для бізнесу основні результати, що були отримані в 2021 році, включають спрощення IT-операцій, підвищення безпеки та керованості IT-інфраструктурою.
Опитування:
Які з перерахованих IT-результатів ваша компанія чекає чи вже отримала внаслідок міграції до публічної хмари?
- 60% Спрощення IT-операцій та управління інфраструктурою
- 50% Поліпшення продуктивності додатків
- 59% Поліпшення безпеки або комплаєнсу
Опитування:
Які з перерахованих бізнес-результатів ваша компанія отримала чи очікує отримати від перенесення робочих навантажень у хмару?
- 53% Поліпшення взаємодії з кінцевими користувачами
- 52% Можливість зосередитись на впровадженні інновацій
- 50% Отримання більш надійної платформи для виконання робочих навантажень
Бізнес цінує розширені функції та зручність використання
Оцінюючи постачальників хмарних послуг особи, що приймають рішення, віддають перевагу тим із них, хто пропонує більш зручне у використанні рішення, розширені технічні можливості, якісну підтримку і безпечніше середовище виконання робочих навантажень. Дивно, але вартість рішення хвилює далеко не всіх: лише 54% компаній назвали ціну важливим критерієм вибору постачальника, наділивши її одним із найнижчих пріоритетів.
82% компаній упевнені, що обраний постачальник хмарних послуг відігравав важливу роль у успішній міграції у хмару.
Опитування:
На що ви орієнтуєтеся у виборі хмарного провайдера? (Показані найпопулярніші відповіді)
- 81% Простота використання та управління
- 81% Найкращі технічні можливості
- 80% Безпека та відповідність вимогам бізнесу
- 80% Якісна підтримка
- 78% Висока продуктивність хмарного рішення
- 77% Можливість мігрувати IT-інфраструктуру в стислий термін
- 77% Релевантний досвід у конкретній галузі
- 73% Хороша репутація
- 70% Доступ до інструментів, що спрощують міграцію у хмару
- 54% Найнижча вартість рішення
Таким чином, щоб отримати якомога більше вигод із робочих навантажень у хмару, необхідно:
- Детально спланувати усі етапи міграції.
- Оцінити витрати, ризики та вигоди, пов’язані з використанням хмарних обчислень.
- Тісно співпрацювати з постачальником хмарних послуг як зі стратегічним партнером.
- Оцінювати хмарного провайдера з точки зору функціональності та зручності використання його продуктів, а також виходячи з параметрів безпеки та відповідності бізнес-вимогам.
IDC: «При виборі стратегії міграції до публічних хмар слід спиратися на досвід лідерів галузі»
IDC опитала 204 провідних керівників підприємств зі сфери IT та DevOps, які мають досвід успішного перенесення наявних локальних віртуальних машин до загальнодоступних хмар.
(Опитування проведено у вересні 2021 року. Усі учасники представляють організації чисельністю співробітників від 1000 осіб).
Опитування:
Який досвід набули компанії, які успішно перенесли свої локальні віртуальні машини у публічні хмари?
- 78% міграція в хмару окупилася протягом 12 місяців або раніше.
- Переваги виходять за рамки економії та включають зростання ефективності виконання бізнес-процесів.
- Детальне планування та оцінка залежностей підвищують шанси на успіх.
- Важливо розглядати постачальника послуг хмари як бізнес-партнера
У 2023 році до 65% віртуальних машин будуть перенесені до публічних хмар.
Що мотивує бізнес на перенесення наявних робочих навантажень в публічні хмари?
Опитування:
З якою метою ви перенесли дані до публічної хмари?
- 53% Підвищити загальну стійкість бізнесу
- 51% Прискорити модернізацію додатків
- 50% Отримати швидкий доступ до інновацій
- 45% Зменшити вартість володіння та обслуговування IT-інфраструктури
- 45 % Скоротити час на те, щоб зробити IT-ресурси доступними для бізнесу та розробників
78% організацій розуміють, що міграція окупається за 12 місяців чи менше.
MarketsandMarkets: «Бізнес прагне до хмар з можливості швидкого впровадження ІІ-проектів, але процес гальмують проблеми безпеки та прив’язки до одного постачальника»
Обсяг світового ринку хмарних обчислень до 2027 року зросте до $1240,9 млрд за середньорічного темпу зростання 17,9%. Це відбувається на тлі підвищення автоматизації та гнучкості бізнес-процесів, покращення якості обслуговування клієнтів, поширення культури дистанційної роботи, потреби в інструментах аварійного відновлення інфраструктури, а також зростання попиту на хмарні сервіси. Очікується, що переваги хмарних обчислень сприятимуть збільшенню видатків на хмари та розширенню бізнесу на нові регіони.
Динаміка ринку
Будь-які види хмарних обчислень забезпечують приріст продуктивності та гнучкості, що насамперед цінує бізнес, який розробляє продукти у сфері IoT. Загалом саме хмари сприяють повномасштабній реалізації проєктів на основі штучного інтелекту та дозволяють їм захоплювати значні частки ринку за короткий проміжок часу. Водночас гнучкість підвищується з допомогою переходу модель оплати за фактом споживання, що вигідно малим і середнім компаніям.
Географічно значна частка ринку хмарних обчислень, як і раніше, припадатиме на Північну Америку — США і Канада дуже швидко впроваджують інновації, використовуючи хмарні обчислення. Ключовими вендорами, які їх використовують, до 2027 року, ймовірно, залишаться AWS, Microsoft, IBM, Google, Alibaba Cloud, SAP, Salesforce, Oracle, Adobe, VMware.
Проблеми безпеки зберігання даних
Знаючи, що таке хмарні обчислення, легко передбачити всі ризики, пов’язані з конфіденційністю. Однак саме питання безпеки часто гальмують процеси міграції у хмару. Проблема вирішується залученням експертів як безпосередньо всередині компанії, так і з боку хмарного провайдера. Вони повинні мати знання та навички, необхідні для впровадження рішень, що забезпечують безпеку хмарних обчислень.
Проблеми прив’язки до одного постачальника
Відсутність галузевих стандартів у цьому питанні стає для бізнесу серйозною перешкодою для впровадження хмарних обчислень. Під час пандемії багато компаній перенесли свої навантаження в публічні хмари (послуга оренди віртуальної інфраструктури) без проведення комплексної оцінки провайдера, що в результаті призвело до необґрунтованих витрат, але в даний час вони не мають часу та ресурсів для перенесення навантажень до альтернативного постачальника послуг. Це завдання їм належить вирішити найближчим часом.
Найважливіше про перенесення локальних віртуальних машин до публічної хмари — уроки від лідерів галузі
Цілі: Підвищення гнучкості та здатності бізнесу модернізувати ключові програми.
Переваги: Підвищення стійкості до відмов бізнесу, модернізація додатків, більш швидке і гнучке масштабування на вимогу.
Планування: Грає важливе значення в оцінці вимог до робочих навантажень.
Партнерство: Постачальники хмарних послуг забезпечують доступ до перевірених передових технологій, що скорочують тривалість та ризики міграції.
Послідовність операцій: Максимум продуктивності та ефективності виконання у гібридних середовищах.