Хмарні обчислення спрощують розробку та тестування ПЗ, оскільки позбавляють команди розробників низки завдань, які забирають додаткові ресурси — як мінімум, не потрібно купувати, налаштовувати та обслуговувати обладнання. Але це не єдина причина, чому хмарне середовище для тестування стає звичним явищем серед девелоперів.
Що і як тестують у хмарі
Тестування застосунків у хмарних сервісах насправді охоплює безліч процесів. Розробникам необхідно переконатися, що веб-сайт або конкретна програма виконують заявлені функції, мають достатню продуктивність, легко масштабуються, безпечні і стабільні в роботі.
Способи тестування застосунків у хмарних сервісах
У хмарі можна тестувати застосунки та веб-сайти так само, як і в локальних середовищах, зокрема проводити:
- навантаження тестування, щоб з’ясувати реальну продуктивність застосунку;
- стресове тестування, або як застосунок реагує на різкий сплеск навантаження;
- тестування затримки — скільки часу витрачається на завантаження в різних умовах роботи;
- функціональне тестування — чи все працює відповідно до техзавданням;
- тестування аварійного відновлення — перевірка збереження даних під час відновлення;
- тестування сумісності — чи все працює правильно в різних ОС, браузерах, їх версіях.
Моделі хмар для тестування ПЗ
IaaS («інфраструктура як сервіс») — обчислювальні ресурси в хмарі на вимогу, IT-інфраструктура під безліч різних завдань, зокрема тестування.
PaaS («платформа як сервіс») — середовище, орієнтоване на розробку та тестування ПЗ у хмарі застосунків будь-якого рівня складності.
SaaS («ПЗ як сервіс») — готові хмарні інструменти для тестування, які надаються стороннім вендором у вигляді хмарного сервісу.
Ключові відмінності між моделями хмар добре видно на схемі нижче:
Дізнатися більше про відмінності та особливості кожної моделі хмари ви можете із нашої статті «IaaS, PaaS та SaaS: що це таке, різниця та приклади».
Експерт Colobridge:
«Якщо раніше хмари для тестування використовували переважно компанії, які спеціалізувалися на розробці програмного забезпечення, а також стартапи, то зараз ситуація на ринку змінюється. І до цієї послуги все частіше вдаються середні та малі бізнеси, для яких IT не є профільним напрямом, проте вони розробляють власні програмні продукти. За допомогою хмари вони прагнуть оптимізувати процес тестування та прискорити виведення своєї програми на ринок».
9 причин для тестування та публікації застосунків у хмарах
Просте налаштування та використання. Не потрібно заглиблюватися у тонкощі роботи IT-інфраструктури — достатньо, щоб її характеристики відповідали фактичним навантаженням. При тому розробникам не потрібно залучати фахівців, які займатимуться адмініструванням серверів та мереж — ці завдання найпростіше делегувати безпосередньо провайдеру.
Легке масштабування. Якщо для тестування програм у хмарних сервісах потрібно більше ресурсів (процесорної потужності, місця в сховищі або інших), їх можна максимально швидко отримати у постачальника послуги й так само після відкотитися до стандартних обсягів. Найпростіше це зробити в моделі IaaS, оренда віртуальної хмарної інфраструктури, де виділення обчислювальних ресурсів займає від кількох хвилин до кількох годин.
Мінімальна вартість розгортання інфраструктури. Жодних капітальних вкладень — лише операційні витрати й саме в тому обсязі, який виправданий вимогами проєкту. Іншими словами, нема потреби оплачувати надлишкові ресурси, якщо їх можна отримати будь-якої миті.
Доступність із будь-якої точки світу 24/7. Географічно віддалені команди розробників та тестувальників можуть працювати з проєктом звідки завгодно, достатньо мати робочий ноутбук чи комп’ютер та стабільне інтернет-підключення. При цьому всі мають доступ до актуальних даних та не плутаються у версіях.
Збереження даних. Провайдери, які надають публічну хмару для розробки ПЗ, зазвичай типово пропонують послугу створення та зберігання резервних копій (найчастіше це BaaS, резервне копіювання як сервіс). Це також вивільняє ресурси на більш пріоритетні завдання, оскільки одного разу правильно налаштоване бекапування даних згодом вимагатиме мінімальної участі.
Просте використання переваг віртуалізації. Дана технологія дозволяє грамотно розподіляти доступні у хмарі ресурси між різними проєктами, що призводить до зниження витрат на розробку та тестування ПЗ у хмарі.
І найголовніше — після вдалого тестування можна так само швидко перенести додатки або сайт в продуктив або, навпаки, безпосередньо перед впровадженням додатків у продуктів провести тестування в хмарі. Таким чином, параметри майданчика для тестування у хмарі завжди вибираються виходячи з усіх вимог проєкту, включаючи розробку та подальше середовище роботи.
Лідери ринку хмарного тестування:
Ідеальні умови для проведення навантажувального та стрес-тестування. Висока масштабованість та доступність будь-яких обчислювальних та мережевих ресурсів у хмарі спрощує проведення специфічних видів тестів.
Безпека конфіденційних даних. Провайдери з гарною репутацією та великим досвідом роботи на ринку роблять все, щоб знизити потенційний ризик злому та витоку даних. І хоча питаннями безпеки повинні займатися обидві сторони, у постачальників послуг завжди більше можливостей реалізувати це на вищому рівні завдяки доступу до провідних галузевих технологій та інструментів.
Вивільнення кадрових ресурсів. Розгортання, налаштування та підтримка середовища для проведення тестування більше не потребує повного залучення кількох цінних IT-фахівців. У них з’являється вільний час для більш пріоритетних завдань.
За даними Mordor Intelligence, ринок хмарного тестування зростатиме в середньому на 13% як мінімум до 2026 року.
Глобальні тренди
Популярність розробки та тестування ПЗ у хмарі зростає завдяки масовому впровадженню хмарних технологій, а також прагненню компаній оптимізувати швидкість розробки та доставлення застосунків кінцевим користувачам. Ось лише кілька глобальних трендів, які домінують у цьому сегменті.
- Максимальна автоматизація завдань із тестування ПЗ із залученням інструментів, які використовують штучний інтелект (аналіз «поведінки» застосунків, автоматичне створення тестових сценаріїв, виявлення закономірностей тощо).
- Спрощений доступ до інструментів доповненої та віртуальної реальності (AR/VR) для оцінки взаємодії користувачів із застосунками в імерсійному світі.
- Використання технології блокчейну для тестування застосунків для банків, fintech-компаній та інших, де важливо забезпечувати безперервність ланцюжків.
- Мультихмарне тестування (у кількох хмарних середовищах від різних постачальників) для отримання комплексної оцінки програм.
Фахівці компанії Colobridge запропонують вам оптимальне рішення для розгортання середовища розробки та тестування, а також візьмуть на себе адміністрування та підтримку IT-інфраструктури, щоб ви могли зосередитися на більш пріоритетних для бізнесу завданнях.